דף ראשי » הטיפול הנטורופתי » מהי נטורופתיה

מהי נטורופתיה

התרגום המילולי למילה נטורופתיה: נטורה= טבע. פתוס=מחלה. הנטורופתיה הינה שיטת ריפוי וטיפול באדם באמצעים טבעיים שפותחה לפני למעלה ממאה שנה. משמעות המילה נטורופתיה היא יצירת התנאים המאפשרים לאדם לרפא את עצמו, ויותר מכך לשמור על בריאותו ולמנוע מצבי חולי.

הרפואה הנטורופתית הינה גישה הוליסטית המערבת ידע מדעי מודרני עם שיטות טיפול מסורתיות.

הנטורופתיה ספגה את הרוח שלה מימי יוון העתיקה, שם הגה לראשונה היפוקרטס,אבי הרפואה המודרנית, את הרעיון "נפש בריאה בגוף בריא". הוא האמין כי מחלה הינה דבר טבעי ועל כן עלינו לטפל בה באמצעים טבעיים ותפקיד הרופא לחזק את האדם על מנת שיוכל להילחם במחלה.

הנטורופתיה מקוטלגת כגישה המבוססת מדעית (Evidence Based Medicine) והיא מוכרת על ידי ארגון הבריאות העולמי המעוניין לקדם ולעודד ממשלות בכל רחבי העולם להכיר בגישות הרפואה המשלימה והמסורתית כחלק ממערך הבריאות. חשוב לציין כי בשנים האחרונות מתפרסמים מחקרים המאששים את שיטת הטיפול הנטורופתי המומלץ מזה עשרות שנים.

 

הפילוסופיה של הנטורופתיה:

 • טיפול באדם ולא במחלה- הנטורופתיה רואה באדם שלמות אורגנית בעלת מימדים שונים התלויים האחד בשני- פיזי,   נפשי, מנטלי, סביבתי, חברתי, רוחני ותרבותי. האבחון הינו מקיף ונוגע בכל אחד מהמימדים, ובעקבותיו הטיפול הנבחר מתאים לאדם ספציפי.
 • "נפש בריאה בגוף בריא" - הנטורופתיה רואה קשר ישיר ותלות הדדית בין גוף ונפש.
 • טיפול בגורם ולא בסימפטום- הגוף מאותת באמצעות סימפטומים שונים (כאבי ראש, דלקת פרקים, קשיי נשימה, לחץ דם גבוה ועוד...) על בעיה במערכת הגופנית. הטיפול הניתן יכוון אל הגורם למחלה ולא אל הסימפטומים.
 • מניעת מחלות- הנטורופתיה מתייחסת גם לאנשים בריאים ומחנכת לאורח חיים נכון ומניעת מצבי חולי.
 • המטופל הינו שותף פעיל בתהליך הטיפולי לאורך כל הדרך. המטפל מכוון, מורה ומחנך ובמקביל המטופל לוקח אחריות מלאה על הטיפול.

                                             

דרכי הטיפול בנטורופתיה:

 • תזונה- התזונה הינה הכלי העיקרי בו נעזר הנטורופת בטיפולו. היום עולה המודעות לחשיבות התזונה  בשמירה על הבריאות, שמירה על משקל גוף תקין ואף ריפוי מחלות קיימות מסויימות ( לדוגמא: איזון סוכר במחלת הסכרת, הורדת כולסטרול עד המנעות מלקיחת סטטינים) . כפי שניתן לרפא מחלות באמצעות תזונה מתאימה, כך אכילה לא נכונה יכולה לגרום למחלות (לדוגמא: חסרים תזונתיים,  עודף משקל, אלרגיות למזון, אכילת מזון שאינו טרי, חומרי צבע, טעם וריח). הרמב"ם סיכם זאת: היו מזונותייך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך".

 • צמחי מרפא- הצמחים ידועים כבעלי תכונות מרפאות ומשמשים כתרופות מזה אלפי שנים (על התרופות של סבתא שמעתם?). הצמחים ניתנים כתמיכה בטיפול או מניעת מחלות. נשמע מוזר ומנוקר אך אתם בטוח יכולים להתחבר למיץ חמוציות כאשר הנכם סובלים מדלקת בדרכי השתן, הכנת תה או מרתח, לדוגמא לימונית, שומר וקמומיל על מנת להקל על הפרעות במערכת העיכול, והכנת פורמולת צמחים יעודית לטיפול סינרגיסטי באחת או מספר מחלות.

 • תוספי  תזונה - האמונה שמנחה אותי היא לכוון את האדם לקבל את רכיבי התזונה החיוניים מהמזון (ויטמינים, מינרלים, חומצות שומן שאינם נוצרים בגופינו באופן טבעי ועלינו לספקם לגוף באמצעות המזון אותו אנו אוכלים),ורק במידה ואין באפשרותינו להגיע למנה היומית הנדרשת (עקב ספיגה לקויה, המנעות מאכילת מזונות שונים כגון בשר ודגים, מתח לחץ ועומס הגוזלים את הרכיבים החיוניים מהמאגרים, מצבי תת תזונה עקב מחלה ) בהחלט יש מקום לתוסף טבעי, במינון מתאים ותוך כדי מעקב.

 • ארומתרפיה- ארומה=ניחוח, תרפיה=טיפול. ארומתרפיה הינה אחת משיטות הטיפול ההוליסטיות, בטיפול משתמשים בשמנים אתריים ושמני בסיס העשויים מפרחים, צמחים, עצים לשם טיפול. תזכרו מה עושה לכם הריח במאפיה כשאתם נכנסים, רגשות שמתעוררים בכם כשהנכם מריחים "בוסם נוסטלגי". הארומתרפיה מטפלת בפן הפיזי, הנפשי והרוחני באמצעות הרחה, מריחה והדפת השמנים. לדוגמא שמן הלבנדר מסייע בהפגת מתחים, שמן ציפורן מאלחש כאבים.

 • פרחי באך- ד"ר אדוארד באך מצא בעקבות מחקריו כי מחלה תלויה רבות במצב המנטלי בו שרוי האדם, וכן  הגוף פעמים רבות מגיב בכאב פיזי למצוקה נפשית, כאשר התגובה שונה מאדם לאדם, לדוגמא האחד יגיב למצב לחץ בגב תפוס והשני במיגרנה. קיימות 38 תמציות צמחים, המחולקות לשבע קטגוריות כלליות, ועליהן נוספת תמצית הרסקיו הידועה כמטפלת במצבי לחץ, תאונה וטראומה ומכילה מספר תמציות מצב שונות.

 • טיפול רגשי נפשי- באמצעות דמיון מודרך, שיחות עם המטופל. לאורך כל הדרך ישנו יחס אישי וליווי.

 • טיפולי מגע- הנטורופת מפנה או מבצע טיפולי מגע שונים כגון: רפלקסולוגיה, שיאצו, טווינא, עיסוי רפואי, סוג'וק מתוך אמונה כי הינם תומכים בטיפול ומזרזים את תהליך הריפוי.

 • תנועה- הפעילות הגופנית הינה חלק בלתי נפרד מהטיפול, תורמת ברובד הנפשי והפיזי כאחד. הנטורופת מכוון ומנחה את המטופל לפעילות הרצויה, תוך שיקול העדפותיו ויכולותיו.

  לסיכום, לאחר תשאול מקיף, כל מטופל מקבל טיפול המותאם לו באופן אישי.


למי מיועד הטיפול?

כ-     ו-     ל-    ם

מבריא עד חולה, מקטן עד גדול,מי שמח מי עצוב.

 

כנטורופתית, אני שמחה שנפלה בחלקי הזכות לעזור לאנשים לעזור לעצמם,

וכמו שסבתי ז"ל היתה אומרת: בריאות שלמה!!!

הערה חשובה: הנטורופתיה אינה סותרת את הרפואה ולא באה במקומה, השאיפה היא ששני העולמות יחיו יחד בשלום על מנת להיטיב עם המטופל.

 

לקליניקה

ליצירת קשר

 

 


 

 

 

הרשמה לעדכונים

לקבלת עדכונים, אנא השאירו מייל: